Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpráva činnosti mladých hasičů za rok 2010

 V loňském roce jsme měli v zájmovém kroužku mladých hasičů 20 dětí . Z toho bylo 12 starších a 8 mladších.

Schůzky dětí bývají každý čtvrtek od půl 6 do 7 hodin. Tyto schůzky se konají v zimním období v sále kulturního domu a přes sezónu venku. Když prší nebo jsou nepříznivé podmínky se schováváme v klubovně hasičské zbrojnice.

 

V roce 2010 se konalo 10 soutěží zařazených do vyškovského soptíka a na všech těchto soutěžích jsme předvedli naše dovednosti. Do soptíka je zařazena i naše dětská soutěž.

 

Naše celoroční činnost spočívá v tom, že v zimním období jsme se v sále zaměřovali na probírání odborek (např. preventista, strojník, kronikář a další), dále trénování na disciplíny závodu požární všestrannosti a samozřejmě i kondiční cvičení, aby nám děti přes zimní období nezlenivěli. Vždy na konec tréninku měli možnost si zahrát různé hry na odreagování.
Hned jak to dovolilo počasí jsme se přesunuli ven a začali běhat. Jelikož se v tomto období konal závod požární všestrannosti, kde děti museli běžet 3km v kategorii starší a 2km v kategorii mladší.

 

Tento závod se konal začátkem dubna v Pístovicích u rybníka, kde jsme vyslali dvě družstva starších a jedno družstvo mladších žáků. Naše vytrvalé trénování se nám vyplatilo a to tak, že jsme kategorii starších žáků vyhráli a druhé družstvo skončilo 7 z 23 družstev, což si myslím, že je velice dobré umístění. V kategorii mladší se dětem podařilo získat krásné 16 místo z 32 družstev. I když na trénincích děti nadávali, že neustále trénuji a nedávám jim volnost na hry, tak po tomto závodu mě poděkovali, že se trénování opravdu vyplatilo.

 

Po tomto závodu jsme se začali připravovat na závody v požárních útocích, běh na 60m s překážkami, štafety a další disciplíny zařazené do soptíka.

 

První soutěž, kde se běžela disciplína požární útok byla v Ivanovicích na Hané, na které se zúčastnili dvě družstva starších a jedno družstvo mladších žáků. Zde předvedli mladší jeden z vynikajících výkonů, který jim zajistil 2.místo ze 14 družstev a starší předvedli jeden z jejich standartních výkonů, kterým se umístili na 8 a 9 místě, což byla polovina startovního pole.

 

Druhý den se konala soutěž v Pustiměři, kde jsme nasadili stejně obsazená družstva jako v předchozím dni a jelikož nepřálo moc počasí tak nedojelo moc družstev a starším se povedl jeden z lepších útoků, ale bohužel zde bylo celkem silně obsazené pole tak čas 21 sekund stačil pouze na 4 místo ze 7. A družstvo mladší skončilo na 5 místě z 9, kvůli zavřenému kohoutu na mašině.

 

Na těchto dvou soutěžích byla zrušena disciplína jednotlivců a to běh na 60 m s překážkami, což některé děti mrzelo, jelikož v této disciplíně umí promluvit do předních příček.

 

Po skoro měsíční odmlce z důvodu nekonání se soutěže v Tučapech, která byla zrušena opět kvůli počasí se konalo okresní kolo, ve kterém se běželi disciplíny požární útok, štafeta 4x60, štafeta dvojic, požární útok CTIF a štafeta CTIF byla kvůli nepříznivému počasí zrušena. V požárním útoku se jako první představili mladší žáci, kteří předvedli pěkný výkon a s časem 23,38s to stačilo na zatím 3 příčku, po odcvičení mladších přistoupili starší, kteří předvedli standartní výkon, který stačil na 5 místo. Poté jsme se přesunuli na štafetu 4x60m, kde se obě naše družstva usadili na 4 příčce. Poté nás čekala ne moc oblíbená disciplína a to požární útok CTIF, který jsme bohužel nenatrénovali a děti hodně zazmatkovali a po mnoha chybách následoval NP. Děti si chtěli zlepšit reputaci na štafetě dvojic, což se starším celkem zadařilo a umístili se na 5 příčce z 12 nastoupených družstev a tato příčka jim zůstala i při celkovém sečtení bodů za všechny disciplíny. Mladší se v této disciplíně umístili na 10 příčce a po celkovém sečtení bodů to stačilo na 7 příčku z 12 družstev.

 

Týden po okresním kole se konaly závody v Lulči, kde již bylo pěkné počasí a svítilo nám sluníčko.

Zde se běžel požární útok a štafeta dvojic, Starší žáci se zde umístili na 5 místě v požárním útoku a 8 místě ve štafetě dvojic, mladší na 8 místě v požárním útoku a 12 místě ve štafetě dvojic.

 

Druhý den nám opět přálo počasí v Dražovicích na návsi, kde si pro nás přichystali požární útoky a také se zde běželi poprvé v letošním roce šedesátky. Jako první se zde představili na startu požárních útoku mladší a starší se přesunuli k dráze na 60m s překážkami. Mladší předvedli pěkný čas 24,50, který stačil na 5místo ze 16. Mezitím na šedesátkách běželi naši starší, kteří měli velké šance na stupně vítězů jak v kategorii chlapci tak i děvčata. U chlapců se umístil David Pěnčík na pěkném prvním místě a na 3 příčce skončil Filip Valiašek. U děvčat dokázala promluvit do pořadí na prvních příčkách Lucie Štěpánková, která skončila na krásném 3 místě. Poté se přesunuli starší na útoky, kde se jim moc nedařilo a s časem 35,47s skončili na 8 místě ze 14. Mezitím co starší se připravovali na útoky tak mladší běhali šedesátky, kde máme opět velice dobré běžce a také předvedli krásné výkony, u chlapců se umístil Honzík Bačovský na nejvyšším stupínku vítězů a dovezl si domů zlatou medaili. V kategorii děvčat promluvila do předních příček Martina Jelínková a skončila na nejnižším stupínků vítězů a dovezla si domů bronzovou medaili. Soutěž se dětem velmi líbila, jelikož mohli konečně běžet šedesátky, na které se již dlouho těšili.

 

Jako poslední byla v kalendáři naplánována soutěž u nás na návsi, kde opět bylo pěkné počasí. A tudíž se mohly konat obě naplánované disciplíny a to požární útok a šedesátky. Jako první se na útocích představili naši mladší žáci, a mezitím se starší chystali na šedesátky. Po dokončení útoku mladších se zastavila časomíra na čase 23.95 což stačilo na 7.místě. Na dráze šedesátek se odehrávaly velké souboje o setinky, ale na závěr se na stupních vítězů umístili naši a to u chlapců na nejvyšším stupínku stál s vynikajícím časem 13:74 David Pěnčík a tudíž zlato zůstalo doma, a u děvčat opět na nejvyšším stupínku stála Lucie Štěpánková s nádherným časem 15:48 takže další zlatá medaile. Poté se mladší přehodili se staršíma a na útokách se starším povedl nejlepší čas sezóny a to 20:94, ale bohužel tento čas stačil až na 6 pozici, jelikož bylo velice našlapané startovní pole. Na šedesátkách už se nám tak moc nedařilo jako u starších, ale i tak se děti velmi snažili a v kategorii chlapců se povedlo Honzikovi Bačovskému vybojovat 5příčku a Majklovi Přezvinskému 6příčku. V kategorii děvčat Marťa Jelinková obsadila 5 pozici a Gabča Přezvinská 10 příčku. Tímto závodem nám skončila sezóna a následovali letní prázdniny. Po těchto prázdninách nám začala další sezóna, do které již nemohlo nastoupit naše jedno družstvo starších jelikož již měli všichni 15 let a v této sezóně jsme již o toto družstvo v menším počtu, ale za to přišlo pár dětí do mladšího družstva. Pro tuto sezónu nám nastoupilo 6starších žáků a 6 mladších. V tomto složení jsme nastoupili začátkem října do závodu požární všestrannosti v Dražovicích, kde se mladší družstvo umístilo na 14.místě a starší na 8.místě. Zde se vyhodnocoval i Vyškovský soptík za uplynulou sezónu, kde se starší družstvo umístilo na 4 místě a mladší na 6. místě, což je velice pěkný výsledek.

A jako poslední soutěží v minulém roce byla uzlovačka v Drnovicích, na kterou jsme se dlouze připravovali, což se nám vyplatilo. Starší družstvo se umístilo na krásné 4 příčce z velice nabitého startovního pole. A mladší zde uzlovali poprvé a zapracovala zde nervozita, tak se bohužel nedostali do první šestnáctky, což ale vůbec nevadí, Děti nabrali alespoň zkušenosti na příští rok.

 

V loňské sezoně se poprvé do bojů v jednotlivcích zapojili i dorostenci, v kterých měl náš sbor zastoupení v obou kategoriích po jednom závodníkovi. Lucie Štěpánková a David Pěnčík si vybojovali postup do krajského kola, které se konalo v Brně. Na tuto soutěž se však přihlásil pouze David, Lucka dala přednost domácí soutěži, která shodou okolností byla ve stejný den. První start byl sbíráním zkušeností, pokažené běhy na 100m však vzali naději umístění na stupních vítězů, ale i 7 místo je úspěch a rychlý přesun na domácí soutěž mu přinesl uspokojení v podobě vítězství na poslední soutěži v kategorii starších žáků. Tito dva závodníci se plně zapojili do přípravy družstev mužů a žen a byli plnoprávnými členy družstev na soutěži okresního kola v Habrovanech a David se s muži zůčastnil krajského kola v Blansku.

Mimo závodění se naše děti účastnili i dalších akcí, jako byly například tři dny pro hrdiny, drakiáda a mikulášské odpoledne.

 

Vedoucí družstva 

Milan Pěnčík

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář